MEDIAN

м.Київ м.Бориспіль с.Щасливе

Телефонуйте цілодобово:
(044)207-80-00 (044)207-80-01 (044)331-99-20 (044)331-12-93 (093)207-80-00

Забір аналізів вдома

Запис на прийом

Веб-архив

Зворотній зв'язок

Меланома - вирок чи діагноз?

Рубрика: Публікації лікарів | 02 жовтня 2019 | Автор: Якоб Наталія Омелянівна

Меланома - вирок чи діагноз???

Меланома – одна з найбільш агресивних і непередбачуваних пухлин. Захворюваність меланомою неухильно зростає у всьому світі. Найбільш висока вона в США та в Австралії ( 20-40 випадків на 100000 населення). В Європі цей показник знаходиться в межах 5-7 на 100000 населення. В Україні за даними Національного конгресу в 2011 році зареєстровано 3244 нових випадків захворювання на меланому. В минулому році від зазначеної патології загинуло 1165 пацієнтів. Стандартизований показник захворюваності на меланому в Україні серед чоловіків складає 6,9 на 100000, а серед жінок – 6,7 на 100000 населення. Щорічний приріст захворюваності за останні 25 років склав + 5,4 %.

Пухлина зустрічається в любому віці, та найчастіше це вік 30-60 років. Етіологія меланоми, як і більшості злоякісних новоутворень, мультифакторна. Та найбільш важливу роль у виникненні цієї патології відіграє ультрафіолетове (УФ) опромінення з певним діапазоном УФ-В (від 280 нм до 315 нм). Характерною рисою розвитку меланоми є відсутність певної канцерогенної дози опромінення - вона може бути різною і визначається індивідуальними особливостями генотипу та фенотипу.

Людям, особливо дітям, варто уникати сонячних опіків. Аналіз проведених досліджень надає переконливі докази, що меланому в основному викликають стрімкі зміни інтенсивності сонячного опромінення. Тому особам  із чутливою шкірою протягом всього життя необхідно обмежувати вплив сонячного проміння. Найбільше ця порада стосується людей з 1і 2 фототипами шкіри: особи з світлою шкірою, з ластовинням, білявим або рудим волоссям, у яких сонце швидко спричиняє опіки шкіри, а також  людей з великою кількістю родимок на тілі та людей із спадковою історією меланоми ( випадки діагностованої меланоми в родичів).

У 50-70 % випадків меланома розвивається на місті існуючих родимок, хоча певна частка пухлин і розвивається на попередньо незміненій шкірі. Найбільш потенційно небезпечними є вроджені невуси ( родимки) великих розмірів. Попередниками і маркерами імовірного розвитку меланоми є диспластичні, або атипові невуси . Їх характерні особливості – нечіткі контури, нерівномірна пігментація, присутність вузлового компоненту- тобто підвищується над рівнем шкіри, розміри більше 6 мм. Фактично всі проведені дослідження підтверджують асоціацію між збільшенням кількості набутих невусів, які з”явилися протягом життя, і ризиком виникнення меланоми. Люди з високою кількістю звичайних родимок ( 75-100 ) мають підвищений ризик меланоми і мають проходити щорічно профілактичні огляди зі створенням карти родимок і спостереженням за ними в динаміці.  Можна виділити наступні фактори ризику, які мають спонукати людину звернутися на консультацію до лікаря дерматолога- онколога:

-Поява після статевого дозрівання нових родимок, які змінюють форму, колір або розмір.

-Зміна кольору, форми або розміру давнішньої родимої плями.

-Будь-яка родима пляма, що має три або більше кольори і стає несиметричною.

-Родима пляма, що кровоточить або свербить.

-Нова пігментна лінія на нігтях.

Раннє виявлення меланоми забезпечує кращі можливості для лікування і вищий відсоток вилікуваності.  Профілактика меланоми полягає в ранньому виявленні предмеланомних уражень. Особам з високим ризиком захворювання слід уникати тривалого сонячного опромінення, травматизації невусів, користуватися сонцезахисними кремами( вони відрізняються по ступеню фільтрації УФ- променів) . Чим вища чутливість шкіри ( як правило це всі люди зі світлою шкірою, світлим чи рудим волоссям, світлими очима) , тим вищий ступінь захисту слід вибирати (SPF 30, SPF 50).

Звичайно, сонячне світло має і значний позитивний вплив на людину. Це і участь в синтезі вітаміну D, і певна бактерицидна дія , і позитивний вплив на імунітет та настрій взагалі.  Та слід пам’ятати, що для синтезу оптимального рівня вітаміну D в сонячний день достатньо 4-8 хвилин. З використанням кремів, що містять сонцезахисні фільтри, той же результат досягається за 15-20 хвилин. Тобто найголовніше – використовувати сонячні промені зважено, враховуючи всі особливості своєї шкіри, і якщо вже приймати сонячні ванни, то робити це в помірній кількості в ранкові години ( з 9:00- до 11:00) , або ввечері ( після 16:00).

Будьте обізнаними і бережіть себе!


Вас може зацікавити: каталог послуг

Папуга (пір'я)

Категорія: Тваринні igE

Ціна: 110 грн

Специфічний IgE до Lidocaine

Категорія: Інші алергени

Ціна: 250 грн

Санація піхви

Категорія: Послуги акушер-гінеколога

Ціна: 150 грн


Коментарі
Залишити коментар

Ваш коментар буде першим.
Автор
0

Якоб Наталія Омелянівна
7
6
років
II
Категорія
0
відгуків

Маєш цікаву тему для публікації?

Залиш її нам і можливо наступна стаття буде саме про неї