MEDIAN

м.Київ м.Бориспіль с.Щасливе

Телефонуйте цілодобово:
(044)207-80-00 (044)207-80-01 (044)331-99-20 (044)331-12-93 (093)207-80-00

Забір аналізів вдома

Запис на прийом

Веб-архив

Зворотній зв'язок

Спірографія

Рубрика: Публікації лікарів | 06 листопада 2018 | Автор: Панченко Анастасія Василівна

Спірографія сучасна діагностика легень

 

На сьогоднішній день захворювання бронхів і легенів одна з найчастіших патологій. Неправильний спосіб життя, куріння, стреси не кращим чином позначаються на нашому здоров'ї, в тому числі на органах дихання. Щоб вчасно діагностувати, часом попередити захворювання, необхідно періодично проходити обстеження функції дихальної системи - спірографію.

Спірографія - метод графічного запису змін легеневих об'ємів при виконанні дихальних рухів і проб. Спірографія вимірює показники, які описують стан легень, характеризують пружні властивості легень і грудної стінки, дає змогу визначити кількість повітря під час вдиху і видиху за одиницю часу. Показники визначають у режимі спокійного дихання, а деякі - при проведенні форсованих дихальних маневрів. Це клінічно важливе дослідження, що дозволяє визначити тип і ступінь легеневої недостатності.  ступінь і швидкість прогресування захворювання.

Спірографія використовується для оцінки ефективності курсового лікування захворювань із бронхіальною обструкцією бронходилятаторами (β2-агоністами короткої та пролонгованої дії, холінолітиками), інгаляційними глюкокортикостероїдами і мембраностабілізуючими препаратами, диференціальної діагностики між легеневою і серцевою недостатністю в комплексі з іншими методами дослідження.

Цей метод дозволяє виявити початкові ознаки вентиляційної недостатності в осіб, схильних до розвитку легеневих захворювань, або в осіб, що працюють в умовах впливу шкідливих виробничих факторів.

При виконанні спірографії можливе проведення бронходилатаційних тестів з метою виявлення зворотності бронхіальної обструкції, а також провокаційних інгаляційних тестів для виявлення гіперреактивності бронхів.

Техніка проведення спірографії

Дослідження проводять зранку натще. Перед дослідженням пацієнту рекомендують перебувати у стані спокою протягом 30 хв., а також не приймати бронхолітики пізніше ніж за 12 год. до дослідження. 

Вимірюють дихальний об'єм - середній об'єм повітря, який пацієнт вдихає і видихає під час звичайного дихання в стані спокою. У нормі він складає 500-800 мл. Частина ДО, яка бере участь у газообміні, називається альвеолярним об’ємом і в середньому дорівнює 2/3 величини дихального об’єму. Залишок складає об’єм функціонального мертвого простору. Після спокійного видиху він становить зазвичай від 3000 до 5000 мл.

Після звичайного спокійного дихання проводиться дихальний маневр: робиться максимально глибокий вдих, а потім - максимально глибокий, найбільш різкий і тривалий (не менше 6 с) видих. Так  вимірюється резервний об'єм видиху, який в нормі становить 1000-1500 мл.

Після спокійного вдиху робиться максимально глибокий вдих - вимірюється резервний об'єм вдиху. При аналізі статичних показників розраховується ємність вдиху, яка характеризує здатність легеневої тканини до розтягування, а також життєва ємкість легень - максимальний об’єм, який можна вдихнути після максимально глибокого видиху, в нормі це форсована життєва ємкість легень - об'єм повітря, який можна видихнути при форсованому видиху після максимального вдиху.

Як заключний етап дослідження проводиться запис максимальної вентиляції легень - максимального об'єму повітря, що може бути провентильований легкими за I хв. Максимальна вентиляція легень характеризує функціональну здатність апарату зовнішнього дихання і в нормі становить 50-180 л. Зниження максимальної вентиляції легень спостерігається при зменшенні легеневих обсягів внаслідок рестриктивних  і обструктивних порушень легеневої вентиляції.

При аналізі спірографічної кривої, отриманої в маневрі з форсованим видихом, вимірюють певні швидкісні показники:

Об’єм форсованого видиху за першу секунду - об'єм повітря, що видихається за першу секунду при максимально швидкому видиху; здорові люди за першу секунду видихають не менше 70% функціональної життєвої ємності легень;

Проба або індекс Тіффно - співвідношення об’єму форсованого видиху за першу секунду до життєвої ємності легень, в нормі становить не менше 70-75%.

Обчислення швидкісних показників має велике значення у виявленні ознак бронхіальної обструкції. Зменшення індексу Тіффно і об’єму форсованого видиху за першу секунду є характерною ознакою захворювань, які супроводжуються зниженням бронхіальної прохідності - бронхіальної астми, хронічного обструктивного захворювання легенів, бронхоектатичної хвороби тощо.

Всі показники легеневої вентиляції мінливі. Вони залежать від статі, віку, ваги, зросту, положення тіла, стану нервової системи хворого та інших факторів. Тому для правильної оцінки функціонального стану легеневої вентиляції абсолютне значення того чи іншого показника є недостатнім. Необхідно зпівставляти отримані абсолютні показники з відповідними величинами у здорової людини того ж віку, росту, ваги і статі - так званими належними показниками. Таке зпівставлення виражається у відсотках по відношенню до належного показника.

Функціональну діагностику бронхолегеневої системи корисно періодично проводити і абсолютно здоровим людям, щоб сформувати повний анамнез на випадок можливих захворювань.


Вас може зацікавити: каталог послуг


Коментарі
Залишити коментар

Ваш коментар буде першим.
Автор
5

Панченко Анастасія Василівна
27
10
років
II
Категорія
1
відгуків

Маєш цікаву тему для публікації?

Залиш її нам і можливо наступна стаття буде саме про неї