Дитяча неврологія - це галузь медицини, що охоплює діагностику, лікування і профілактику функціональних порушень і захворювань головного мозку, спинного мозку і периферичних нервів у дітей. Стан нервової системи багато в чому визначається роботою інших органів і систем організму. Тому лікарі цієї спеціальності тісно взаємодіють з педіатрами, а також дитячими офтальмологами, ендокринологами, гастроентеролога та іншими фахівцями.
Дитячі неврологічні захворювання вимагають до себе серйозного ставлення. Згідно зі статистикою, половина випадків дитячої інвалідності пов'язана саме з ними. В 7-ми випадках з 10-ти неврологічні проблеми беруть свій початок в період внутрішньоутробного розвитку, а також в перші дні після появи малюка на світ.
Залишена без уваги в ранньому дитячому віці патологія нервової системи нерідко переростає в серйозні захворювання у міру дорослішання дитини і потім переходить у доросле життя. Рання діагностика і лікування неврологічних захворювань (дисфункцій) нервової системи дозволяють уникнути важких наслідків.
Порушення роботи нервової системи у дітей проявляються не тільки класичними неврологічними симптомами. На перший план у дітей зазвичай виходять затримка фізичного і психічного розвитку, відхилення в поведінці, імпульсивність, емоційна нестійкість, погана успішність у школі, конфліктність у стосунках з однолітками і дорослими людьми. Своєчасне звернення до дитячого невролога допоможе впоратися з цими проблемами.
Нервова система дитини перебуває в постійному розвитку. У перші місяці життя малюка йде активне дозрівання всіх структур головного мозку, формування умовно-рефлекторних моторних і психічних реакцій.
Завдання дитячого невролога полягає в контролі розвитку нервової системи дитини, профілактики, ранньому виявленні відхилень і їх якнайшвидшому усуненні. Чим раніше виявлена патологія, тим ефективнішим буде лікування.
У дитячій неврології рекомендуються планові профілактичні огляди дітей у віці 1-го, 3-х, 6-ти, 9-ти та 12-ти місяців. Потім треба буде відвідувати невролога раз на пів року. Коли дитині виповнюється три роки, він зазвичай проходить обстеження у невролога для оформлення документів в дитячий сад; далі рекомендується обстежитися щорічно. Висновок дитячого невролога також необхідно при вступі до школи.
Під час профілактичного огляду дитячий невролог оцінює психоемоційний стан і рухову активність дитини, реакцію світло, звук та інші дратівливі чинники. Обов'язково враховуються такі чинники, як спадковість, перебіг вагітності і пологів у матері і т.д.
Дитячі неврологічні проблеми можуть бути пов'язані з генетичними аномаліями, інфекціями, інтоксикаціями, перенесеними дитиною або матір'ю під час вагітності, можуть носити травматичний характер, але частіше за все причиною неврологічних розладів стає кисневе голодування плода під час вагітності та пологів (гіпоксія).
Окремі перераховані вище фактори або їх комбінація можуть стати причиною наступних розладів:
Також невролог лікує:
Для дитячої неврології в дитячому віці характерні наступні симптоми:
Для діагностики захворювань і порушень в роботі нервової системи дитячий невролог використовує загальноклінічні та спеціальні методи дослідження.
Збір анамнезу та інформації про особливості перебігу вагітності та пологів, спадкових і перенесені захворювання, травми і інфекціях, аналіз скарг, загальний огляд і неврологічне обстеження центральної і периферичної нервової системи дозволять отримати базову інформацію про стан здоров'я пацієнта.
Використовуються також лабораторні методи діагностики: загальний аналіз крові та сечі, біохімія крові, біохімія сечі, бактеріологічні та бактеріоскопічні дослідження.
Зі спеціальних методів у діагностиці можуть бути застосовані:
При необхідності до діагностики залучаються дитячий офтальмолог, вертеброневролог, дитячий психолог, дитячий психіатр та інші фахівці.
Методи лікування, що використовуються в дитячій неврології, включають медикаментозну терапію і різні фізіотерапевтичні методики. Ліки підбираються з урахуванням специфіки захворювання, віку дитини та загального стану його здоров'я. При використанні декількох препаратів, береться до уваги можливість їх взаємодії. Комбінована терапія дозволяє в найбільш короткі терміни отримати стійкий результат.
Фізіотерапевтичні методи займають особливе місце в дитячій неврології і використовуються як для лікування самих хвороб, так і для відновлення порушених функцій.
При вираженому больовому синдромі дитячий невролог може призначити електропроцедури, рефлексотерапію, доповнити лікування ультразвуковою терапією, фоноферезом, магнітотерапією. При дегенеративних захворюваннях нервової системи, ДЦП та наслідки черепно-мозкових травм використовуються можливості масажу, мануальної терапії, електростимуляції м'язів і лікувальної фізкультури. У комплексі ці процедури дозволять поліпшити самопочуття і досягти тривалої ремісії неврологічного захворювання.