Консультації лікарів, лікарські послуги в Києві, ціна | Клініка Медіан
УЗ моніторинг фолікулів яєчника (фолікулометрія): для чого застосовується, коли проводиться
На жаль, не всі жінки здатні завагітніти самостійно, не вдаючись до медичної допомоги, і така проблема, як неможливість завагітніти природним шляхом, зустрічається сьогодні все частіше. Якщо вагітність не виникає протягом року регулярного статевого життя без використання будь-яких контрацептивів, слід негайно звернутися за консультацією до лікаря і пройти ретельне обстеження, щоб з'ясувати і усунути фактори, що викликають безпліддя.
Жіноча репродуктивна система - складно влаштований механізм, на нормальну роботу якого впливає безліч факторів. Однією з частих причин ненастання вагітності є порушення менструального циклу. У нормі жінка може завагітніти тільки тоді, коли настає овуляція, тобто вихід дозрілої яйцеклітини з яєчника. Порушення процесу овуляції може бути викликано різними причинами, включаючи гормональні, інфекційні та навіть психологічні чинники. Оскільки процес овуляції зазвичай не супроводжується якими-небудь суб'єктивними відчуттями, самостійно встановити, наступила овуляція, жінка не в змозі. Для відстеження овуляції застосовується простий і інформативний метод інструментальної діагностики - фолікулометрія.
Фолікулометрія є метод ультразвукового дослідження, що дозволяє оцінити в динаміці зростання і розвиток фолікулів, а також стан ендометрія протягом одного менструального циклу.
Що можна визначити під час фолікулометрія
Під час дослідження лікар-гінеколог може визначити точний час настання овуляції, тобто найбільш сприятливий період для зачаття. Не секрет, що момент овуляції далеко не завжди настає в середині циклу. Зазвичай так відбувається при стабільному 28-денному циклі, але на практиці тривалість менструального циклу може значно варіювати, і обчислити момент овуляції в даному конкретному циклі стає важко. Крім того, час від часу в навіть здорових жінок спостерігаються т.зв. ановуляторні цикли, під час яких дозрівання домінантного фолікула не настає.
Фолікулометрія також дозволяє лікареві оцінити роботу репродуктивної системи жінки в цілому. Під час ультразвукового дослідження можуть бути виявлені патологічні утворення у вигляді кісти або міоми, невідповідність товщини ендометрія фазі менструального циклу, інші відхилення в матці і яєчниках. Метод дозволяє встановити причини затримки менструації при нерегулярному менструальному циклі.
Фоллікулоетрія також дає можливість лікарю стежити за роботою яєчників у разі стимуляції овуляції і інших репродуктивних методів (ЕКО, ІКСІ та ін.)
Як підготуватися до фолікулометрія
Щоб дослідження було максимально інформативним, слід утриматися від вживання в їжу продуктів, що викликають надмірне газоутворення (салати з сирих овочів, чорний хліб, сира і квашена капуста, яблука, газовані напої). Якщо проблема метеоризму для вас актуальна, слід ввечері за день перед дослідженням прийняти препарати, що зменшують газоутворення (активоване вугілля, Еспумізан, атоксил та ін.). Якщо фолікулометрія проводиться з використанням трансабдоминального датчика, приблизно за 30 - 60 хвилин до дослідження слід випити 1 -1,5 л води. При використанні трансвагінального датчика слід навпаки, спорожнити сечовий міхур перед обстеженням.
Як проходить процедура
Фолікулометрія може виконуватися за допомогою трансабдоминального або трансвагинального датчика, метод вибирає лікар, який проводить дослідження. У всьому іншому процедура фолікулометрія проходить так само, як УЗД органів малого таза.
На який день проводиться фолікулометрія
Дослідження потрібно буде провести кілька разів протягом одного менструального циклу. Мінімальна кількість процедур складає 2 - 3, максимальне визначається індивідуально.
• Як правило, перший візит до лікаря призначається на 7 - 8 день циклу (при 28-денному циклі), тобто відразу після закінчення місячних. При нерегулярному менструальному циклі перша фолікулометрія може проводитися раніше. У цей період лікар може побачити кілька розвиваються фолікулів, товщина ендометрію в нормі 2 - 3 мм. Всі подальші дослідження проводяться з інтервалом в декілька днів.
• Під час другого УЗД (орієнтовно 14 - 15 день циклу) лікар визначає домінантний фолікул, а також вимірює товщину ендометрія (в нормі він стає тришаровим, 4 - 5 мм).
• На третьому УЗД (орієнтовно 20 - 21 день циклу) в нормі визначається предовуляторном фолікул (діаметром 22 - 32 мм), товщина ендометрію становить 8 - 12-м, він має чітку тришарову структуру.
• Дата наступного УЗД залежить від того, що лікар побачив під час попереднього обстеження. Метою фолікулометрія в цей час є встановлення факту овуляції.
• Останнє УЗД проводиться в тому випадку, якщо овуляція відбулася, виконується воно на 26 - 28 день циклу. Лікар може побачити жовте тіло на місці домінантного фолікула, товщина ендометрію становить 11 - 13 мм.
• Під час шостого УЗД лікар може визначити імплантацію заплідненої яйцеклітини в стінку матки, збільшення розмірів жовтого тіла.
Якщо щось пішло не так
Фолікулометрія також може виявити різні відхилення під час менструального циклу:
• Фолікул перестає рости і відбувається поступовий його регрес, овуляція не настає. В цьому випадку фолікулометрія слід проводити до настання менструації.
• Домінантний фолікул досягає дозрівання, але не виходить з яєчника. Якщо такий домінантний фолікул не зменшується протягом менструального циклу, а навпаки, продовжує збільшуватися в розмірах, то в наступному циклі він може перетворитися в фолікулярну кісту, за якої потрібне ретельне спостереження.
• Протягом менструального циклу не спостерігаються типові зміни стану яєчників і ендометрія. Це може свідчити про патологіях репродуктивної системи жінки.
Таким чином, фолікулометрія - простий, ефективний, точний і абсолютно безболісний метод дослідження, який просто незамінний для жінок, які хочуть завагітніти. За допомогою фолікулометрія лікар також може відстежувати ефективність препаратів, що застосовуються з приводу безпліддя.
У медичному центрі «МЕДІАН» фолікулометрія проводять на сучасному УЗД-апараті, виконують дослідження досвідчені лікарі, які пройшли спеціальне навчання і мають всі необхідні навички.
Якщо у вашої подружньої пари виникнуть проблеми із зачаттям, клініка «МЕДІАН» запрошує вас на комплексне обстеження та лікування. Наша клініка допомогла багатьом бездітним парам знайти довгоочікуване щастя батьківства!