Проктолог - лікар, що займається профілактикою, діагностикою та лікуванням захворювань товстої кишки, області заднього проходу і параректальної (околопрямокишечної) області.
У товстій кишці виділяють п'ять анатомічних відділів: висхідна, поперечна і спадна ободової кишки, сигмовидна і пряма кишка. До компетенції проктолога входить лікування всіх захворювань цих відділів травного тракту, виключаючи кишкові інфекції, що належать до сфери діяльності лікаря-інфекціоніста.
Специфіка захворювань товстої кишки така, що нерідко візит до лікаря відкладається до останнього, і це неправильно. Ігнорування симптомів може призводити до небезпечних ускладнень. Існує думка, що рак вражає тільки людей похилого, проте статистика говорить про інше - до 7% випадків захворювання припадає на людей, які не досягли п'ятдесятирічного віку. Своєчасне звернення до проктолога дозволяє запобігти злоякісне переродження тканин, виявити хворобу на ранній стадії і повністю її вилікувати.
Захворювання, які лікує проктолог
- геморой і його ускладнення;
- анальна тріщина (гостра і хронічна);
- криптит, папіліт - запальні захворювання нижньої частини ампулярного відділу прямої кишки;
- гострий парапроктит і хронічний парапроктит - запальні захворювання тканин, що оточують пряму кишку;
- епітеліальний куприковий хід - патологічний, схильний до запалення вузький канал, що розташовується підшкірно в крижово-куприкової області;
- анокопчиковий больовий синдром, що виявляється болем в області куприка, промежини і заднього проходу;
- травми, пошкодження прямої кишки;
- хронічні запори;
- синдром роздратованого кишечника;
- ішемічний, виразковий коліт і хвороба Крона;
- поліпи і поліпоз товстої кишки;
- дивертикулез та інші аномалії розвитку товстої кишки;
- ендометріоз товстої кишки;
- доброякісні пухлини і рак ободової і прямої кишки.
Прийом проктолога необхідний, якщо у вас:
- болю в животі при наявності інших проктологічних симптомів;
- болю в області заднього проходу і промежини;
- свербіння в задньому проході;
- набряк, почервоніння та інші патологічні зміни шкіри в перианальной області;
- нетримання або затримка калу;
- повторювані запори і діарея, нестійкі випорожнення;
- патологічні виділення з прямої кишки;
- випадання слизової прямої кишки;
- травми прямої кишки.
До уваги батьків маленьких дітей: якщо дитина проявляє занепокоєння і плаче під час дефекації, страждає запорами або нетриманням калу, рекомендується консультація проктолога.
Консультація проктолога з профілактичною метою показана:
- всім чоловікам і жінкам старше 45 років;
- жінкам, які планують вагітність;
- жінкам, які очікують дитину, - в останньому триместрі вагітності;
- людям, що мають надлишкову вагу;
- людям, чия професійна діяльність пов'язана з підйомом тягарів, тривалим стоянням і сидінням;
- після перенесеної операції на прямій кишці.
Методи діагностики проктологічних захворювань
Діагностика проктологічних захворювань починається з докладного опитування, огляду і пальцевого ректального дослідження, що дозволяє оцінити стан прямої кишки, околопрямокишечної клітковини і передміхурової залози у чоловіків.
Пальцеве дослідження прямої кишки є обов'язковим, але виключається в разі різкого звуження заднього проходу і вираженого больового синдрому.
У всіх випадках призначається лабораторні аналізи крові і дослідження калу. Копрограма дозволяє виявити і оцінити ступінь порушення травної функції, аналіз калу на приховану кров - виявити кровотечі з травного тракту.
Проводяться наступні дослідження:
- аноскопія - візуальний огляд прямої кишки за допомогою спеціального приладу, аноскопа;
- колоноскопія - огляд, дослідження слизової товстої і прямої кишки за допомогою ендоскопічного обладнання. Для більшого комфорту проводиться в стані медикаментозного сну. В ході дослідження може бути взята біопсія (з наступним гістологічним дослідженням тканин) і виконані лікувальні втручання (наприклад, поліпектомія);
- ректороманоскопія - ендоскопічне дослідження прямої і сигмовидної кишки;
- комп'ютерна томографія органів черевної порожнини проводиться на спіральному томографі, що забезпечує візуалізацію всіх органів і тканин черевної порожнини;
- діагностична лапароскопія використовується для виявлення метастазів і визначення показань до первинних операцій.
Лікування проктологічних захворювань
В арсеналі проктолога консервативні і хірургічні методи лікування захворювань товстої кишки. Консервативні включають обов'язкове використання загальної та місцевої медикаментозної терапії, фізіотерапевтичних методів лікування.
У комплексному лікуванні запальних захворювань прямої кишки і простатиту широко застосовується ректальна лазерна терапія.
Хірургічні методи лікування використовуються при гострих невідкладних станах, що вимагають негайної медичної допомоги, а також у разі захворювань, стійких до консервативної терапії (геморой, анальні тріщини, хронічний парапроктит, новоутворення).