Аналізи в Києві ─ здати в Києві | Лабораторні аналізи в клініці Медиан
Що це?
Групи крові – це сукупність нормальних антигенів, об’єднаних на генетичній основі. Групова приналежність крові починає виявлятися вже в утробному періоді розвитку людини і не міняється впродовж всього його життя. Приналежність до тієї або іншої групи. визначають чинники, що містяться в еритроцитах, А і В (антигени, або агглютиногени) і чинники, що виявляються в плазмі крові, а і b (антитіла, або агглютиніни). В однієї групи людей еритроцити не містять агглютиногенів А і В, а в сироватці виявляються агглютиніни а і b. Ця група вважається I, або 0ab. У людей з кров'ю II групи в еритроцитах міститься агглютиноген А, а в плазмі агглютинін b; буквене позначення Аb. У еритроцитах III групи міститься агглютіноген В, а в плазмі агглютинін а; буквене позначення Вa. IV група що містить в еритроцитах агглютиногени А і В, агглютинінов в плазмі не містить, її позначення Ab0. Групові антигени А і В містяться також в лейкоцитах, тромбоцитах, сперматозоїдах, в нормальних і пухлинних тканинах, в слині, в шлунковому соку, жовчі, в навколоплідних водах.
При взаємодії однойменних агглютиногенів і агглютинінів (наприклад, А+ a, В+b) відбувається склеювання еритроцитів (гемагглютінация ) з їх подальшим гемолізом. Така взаємодія обумовлює групову несумісність; воно можливе лише при переливанні несумісної крові.
Існування еритроцитарних антигенів системи Ab0 обумовлене дією однієї групи алельних генів. Система антигенів резус-фактора передається трьома різними групами генів (Cc, Dd, Ee). За наявності домінантних генів С, D, Е відбувається синтез відповідних еритроцитарних антигенів в резус-позитивних осіб. Якщо організм успадкував два рецесивні гени (наприклад, dd), то він негативний для резусу по відповідному антигену.
При яких захворюваннях здається?
Кров усіх груп якісно рівноцінна, але групові відмінності повинні обов'язково враховуватися при переливанні крові і пересадках тканин і органів. Сумісність донора і реципієнта по групах — необхідна умова успішною трансплантації.
У резус-позитивного батька, що володіє подвійним набором домінантних генів (DD), і резус-негативної матері (dd) плід у всіх випадках буде позитивний для резусу (Dd); кров його не сумісна з кров'ю матері по еритроцитарним антигенам. У резус-позитивного батька, що володіє одним домінантним і одним рецесивним геном (Dd), і резус-негативній матері (dd) плід може бути як резус-позитивним (DD), так і резус-негативним (dd). При повторних народженнях d-резус-позитивних дітей d-резус-негативною матір'ю вона може імунізуватися проти резус-фактора і її антитіла можуть викликати гемолітичну хвороба новонароджених . Резус-несумісність двох осіб може бути обумовлена відмінністю по кожному з трьох чинників — С, D, Е, а також по двох або трьом цим чинникам. Всі три чинники завжди успадковуються разом (зчеплені гени), т.ч. організм отримує по три чинники від обох батьків, але частина з них може бути домінантна, частина — рецесивна. У невеликому відсотку випадків може спостерігатися гемолітична хвороба новонароджених при несумісності крові батьків по еритроцитарних антигенах системи Ab0.
Підготовка і умови для здачі цього аналізу?
Спеціальна підготовка не потрібна, аналіз здається натщесерце бажано в ранкові години.