Аналізи в Києві ─ здати в Києві | Лабораторні аналізи в клініці Медиан
Що це?
Загальноклінічне дослідження сечі включає визначення фізичних властивостей, хімічного складу і мікроскопічного вивчення осаду сечі. При вивченні фізичних властивостей сечі оцінюють її кількість, колір, прозорість, щільність.
Колір. У нормі колір сечі солом'яно-жовтий. Він обумовлений вмістом в ній сечового пігменту - урохрому.
Зміна кольору може бути результатом виділення фарбувальних сполук, що утворюються в ході органічних змін або під впливом компонентів їжі, ліків і контрастних препаратів.
Прозорість. У нормі сеча прозора.
Помутніння сечі може бути результатом наявності в ній еритроцитів, лейкоцитів, епітелія, бактерій, жирових крапель, випадання в осад солей; прозорість залежить також від концентрації солі, слизу, рН, температури зберігання сечі (низька температура сприяє випадінню солей).
Щільність. У нормі коливання протягом доби складають 1,008-1,025 г / л і вище.
рН. У нормі рН сечі зазвичай слабокисла, але може мати різну реакцію (4,5-8,0).
Білок. У нормі в сечі білок відсутній або його концентрація менше 0,002 г / л. Поява білка в сечі називається протеїнурією.
Глюкоза. У нормі глюкоза в сечі відсутня
Білірубін. У нормі білірубін в сечі відсутній.
Визначення білірубіну в сечі використовують як експрес-метод для диференціальної діагностики гемолітичних жовтяниць від жовтяниці іншого походження (паренхіматозной і механічної). Білірубінурія спостерігають головним чином при ураженні паренхіми печінки (паренхіматозні жовтяниці) і порушення відтоку жовчі (обтураційні ховтяниці).
Уробіліноген. Верхня межа норми уробіліногена в сечі близько 17 мкмоль/л (10 мг / л). У клінічній практиці визначення уробілінуріі має значення для виявлення уражень паренхіми печінки, особливо у випадках, що протікають без
жовтух.
Кетони. У нормі кетонові тіла в сечі відсутні.
Найбільш часта причина кетонурії - виражена декомпенсація цукрового діабету I типу, а також тривалий перебіг діабет II типу при виснаженні бета-клітин підшлункової залози і розвитку абсолютної інсулінової недостатності. Різко виражена кетонурія відзначається при гіперкетонемічній діабетичної коми.
Мікроскопічне дослідження осаду сечі є невід'ємною і найважливішою частиною загальноклінічного дослідження. Розрізняють елементи організованого і неорганізованного осдів сечі. Основними елементами організованого осаду є еритроцити, лейкоцити, епітелій і циліндри; неорганізованого - кристалічні та аморфні солі.
Епітелій. У нормі в осаді сечі виявляються одиничні в полі зору клітини плоского (уретра) і перехідного епітелію (ниркові миски, сечовід, сечовий міхур). Нирковий (канальці) епітелій в нормі відсутній.
Лейкоцити. У нормі відсутні або можуть спостерігатися одиничні в полі зору.
Еритроцити. У нормі в осаді сечі відсутні або поодинокі в препараті.
При виявленні в сечі еритроцитів навіть в невеликій кількості завжди потрібні подальше спостереження і повторні дослідження сечі.
Циліндри. У нормі в осаді сечі можуть виявлятися гіалінові циліндри – одиничні в препараті. Зернисті, воскоподібні, епітеліальні, еритроцитарні, лейкоцитарні циліндри в нормі відсутні. Наявність циліндрів у сечі (циліндрурія) - перша ознака реакції з боку нирок на загальну інфекцію, інтоксикацію або на наявність змін в самих нирках.
Солі та інші елементи. Випадіння солей в осад залежить в основному від властивостей сечі, зокрема від її рН. Сечова і гіппурова кислота, сечокислі солі, кальцію фосфат, сірчанокислий кальцій випадає в сечі, що має кислу реакцію. Аморфні фосфати, трипельфосфати, нейтральний магнію фосфат, кальцію карбонат, кристали сульфаніламідів випадають в сечі, що дає основну реакцію.
Бактерії в нормі відсутні або можуть визначатися в кількості не більше 2*10^3 мікроорганізмів в 1 мл.
Бактеріурія - не абсолютно достовірне свідчення запального процесу в сечовивідної системі. Вирішальне значення має їх кількісний вміст. Наявність в 1 мл сечі дорослої людини 100 тис. (1*10^5) і більш мікробних тіл можна розцінювати як непряму ознаку запального процесу в сечових органах.
При яких захворюваннях здається?
Дослідження сечі дуже важливе для лікаря при постановці діагнозу і контролі перебігу захворювання. Різноманітні патологічні процеси, що відбуваються в нирках і сечовивідних шляхах, позначаються на властивостях сечі. Крім того, при ураженні організму в кров надходять патологічні продукти обміну, котрі, виділені нирками, потрапляють у сечу, тому їх виявлення має важливе діагностичне значення
Підготовка і умови для здачі цього аналізу?
Перед здачею сечі витримується звичайний водний і харчовий режим.
За добу до дослідження та в день дослідження необхідно виключити з раціону пофарбовані продукти (буряк, морква, цитрусові, кавуни, виноград, червоне вино і т. Д.), інтенсивні фізичні навантаження, міцний чай, кава, прийом полівітамінів, алкоголь.
Не рекомендується здавати дослідження на тлі прийому діуретиків (сечогінних) препаратів (лазикс, фуросемід, манітол і т. д.), якщо інше не вказано лікарем. Для здачі аналізу необхідно провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів, після чого збирається вся перша ранкова порція сечі в чистий посуд (можна придбати в аптеці спеціальний контейнер) обсягом 50-100 мл. Для здачі загального аналізу сечі необхідно провести ретельний туалет зовнішніх статевих органів, після чого збирається вся перша ранкова порція сечі в чистий посуд (можна придбати в аптеці спеціальний контейнер) обсягом 50-100 мл.