
Токсоплазмоз
паразитарне захворювання з групи захворювань тварин котрі являються небезпечними для людини. Найбільшу небезпеку представляє для вагітних жінок і осіб з імунодефіцитами. До даних груп ризику приділяють особливу увагу у діагностиці, профілактиці та лікуванню токсоплазмозу.
Епідеміологія
Основним перенощиком інфекції є кішка, проміжними ж можуть бути собаки, свині, польові гризуни, дикі і домашні птахи, велика рогата худоба, вівці і т.д. Всі вони можуть бути джерелом інфекції для людини. Тільки в сімействі котячих може відбутися повний цикл розвитку токсоплазми. При зараженні кішки паразити проникають в епітеліальні клітини кишечника, де проходить формування макро- і мікрогамети. Процес завершується появою ооцист, які виділяються в зовнішнє середовище разом з котячими екскрементами.
Надалі розвиток проходить в організмі проміжного носія, котрим може являтися людина. До людини інфекція може потрапити шляхом споживання м’яса недостатньо термічно обробленого, що містить тканинні цисти, або через брудні руки з яких ооцист потрапляють в травний тракт. Також шляхом передачі інфекції через плаценту, також зараження можливе під час пологів. Також дослідно було доведено, що зараження дитини можливе тільки первинною інфекцією придбаною під час вагітності. У жінок, що мають хронічний чи латентний токсоплазмоз, передача збудника не доведена. Ризик інфікування плоду при первинній інфекції у матері становить: перший триместр - 4-17%, другий триместр - 24-29%, третій триместр - 60-62%. Також рідкісним шляхом передачі інфекції є переливання крові.
Клінічні прояви токсоплазмозу
Схильність до інфекції повсюдна. Захворюваність варіює, залежно від вікової групи в діапазоні від 20 до 80%, при цьому чим старша людина тим вища вірогідність захворіти. Попри це найчастіше хворіють діти. Форми токсоплазмозу поділяють на придбаний та вроджений.
Якщо токсоплазмоз придбаний то інкубаційний період становить від 3 до 14 днів. Пеиршими ознаками захворювання характерезуються загальним нездужанням, м’язовими і суглобовими болями, які зберігаються протягом кількох тижнів іноді до декількох місяців. Також можливе ураження очей, нервової системи, збільшення печінки селезінки.
У дорослих захворювання найчастіше проходить без його ознак.
Первинне або повторне інфікування токсоплазмозом дає більш виразні симптоми у людей з слабкою імунною системою. До таких людей можливо віднести хворих на ВІЛ/СНІД, тих хто проходить курс хімії або ті хто приймають імунодепресанти. Є вірогідність ураження очей та нервової системи, що викликає головні болі, судоми, лихоманку, енцефаліт, втрату координації та затуманення зору.
Лабораторна діагностика токсоплазмозу
Для діагностування токсоплазмозу, слід пам’ятати і розрізняти токсоплазмоінфекцію (носійство) і токсоплазмоз (захворювання). Виявлення позитивної імунної відповіді (знаходження антитіл) не є основним, основним є уточнення характеру перебігу процесу - носійство чи хвороба.
Основним методом діагностування являється ПЛР діагностика (ПЛР Токсоплазма (Toxoplasma gondii) Real-Time) або сірологічний метод, тобто виявлення маркерів (імуноглобулінів IgМ, IgA, IgG і авідності IgG).
Висновок про наявність вродженого токсоплазмозу може бути встановлений шляхом дослідження крові плоду або амніотичної рідини (визначення з використанням ПЛР). При проведенні обстеження плоду за допомогою ультразвукової діагностики та виявлення збільшення розмірів латеральних шлуночків, що є непрямою ознакою інфекції.Якщо буде підозра на токсоплазмоз у новонародженого, потрібно провести дослідження зору, слуху та нервової системи.
Профілактика
Жінки котрі знаходяться в положенні, чий сірологічний статус ніхто не знає, повинні мінімізувати контакт з землею та будь чим іншим, що може бути забруднено фекаліями котів. Для зменшення вірогідності захворіти від домашнього улюбленця (кішки), потрібно прослідкувати аби кішка не харчувалась сирим м’ясом та гризунами котрих спіймала. Проводити тривалу термічну обробку м’яса, гарно мити овочі та фрукти, ретельно мити руки та кухонні поверхні після контакту з сирим м’ясом, овочами та фруктами.
Підготовка до дослідження
Якоїсь конкретної підготовки до забору крові робити не потрібно. Кров на аналіз береться на пустий шлунок з ранку до 11 години. В крайньому випадку не раніше ніж 4 години після прийому їжі. Можна пити чисту не мінеральну та негазовану воду. Чай, кава та соки забороняються до споживання перед аналізом.